Khetanna Pustynna Barka Jabby

Khetanna Pustynna Barka Jabby

Episod IV
Skala 1:22
Długość 130cm
Model od podstaw zbudowany z kartonu
Jego budowa zajeła 4 miesiące

Khetanna to zmodyfikowana barka żaglowa produkcji Ubrikkian Industries będąca własnością Jabby Desilijic Tiure.Używał jej na Tatooine do podróży przez Morze Wydm. Po jego śmierci zaś barka została zniszczona przez Leię i Luke’a, a jej pozostałości padły łupem Jawów. Mierząca 30 metrów długości Khetanna posiadała trzy pokłady. Na górnym znajdowały się duże pomarańczowe żagle, które mogły służyć do napędu pojazdu i rozpędzić go do 30 km/h.Spełniały jednakże również rolę dekoracyjną, a także chroniły pasażerów przez palącym żarem słońc Tatooine. Na tym pokładzie znajdowały się również dwa tarasy widokowe i 11 dział blasterowych służących do obrony pojazdu
przez Tuskenami, Jawami i farmerami wilgoci. Jedno, najcięższe z nich, zostało zamontowane dodatkowo, na polecenie Jabby. Wszystko to nie było jednak w stanie zapewnić jakiejkolwiek ochrony przed imperialnymi patrolami. W tym celu, na górnym pokładzie Jabba rozkazał zamontowanie zaawansowanego systemu sensorów. Pozwalały one na wykrycie przeciwnika na tyle wcześnie, by się wycofać.
Na niższy pokład można zaś było zejść dwoma drogami: głównymi schodami, znajdującymi się po środku pojazdu, lub też zejściem zlokalizowanym z tyłu barki. To drugie prowadziło bezpośrednio do pomieszczeń Jabby. Z przodu zaś znajdował się kokpit, a zaraz za nią pokoje gościnne i kuchnia. Na najniższym zaś pokładzie umieszczono niewielkie więzienie, magazyny i maszynownię.

Barka posiadała trzy dopalacze, zdolne zapewnić jej krótkotrwałą prędkość około 100 km/h.Do sterowania nią zaś służyły przede wszystkim dwa wachlarze umieszczone po bokach w rufowej części pojazdu. Posiadały one swoje własne repulsory, co znacznie zwiększało ich skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *